KURUMSAL

Tarihçe

Özmermer ailesi, değerli büyükleri çalışkan ve emektar insan Hasan Özmermer’in 1952 yılında kurduğu küçük bir pide fırını ile ticaret hayatına atıldı. Babalarından bayrağı devralan Mustafa ve Ali Özmermer kardeşler, 1976 yılında Özmermer Ekmek Fabrikasını, akabinde 1983 yılında Has Ekmek Unlu Mamullerini kurdular.

Has Ekmek Unlu Mamulleri Gaziantep’in ilk çeşitli ekmek üretimini yaparak Gaziantep’te unlu mamuller alanında ilklere imza attı. Sürekli iyileşme ve yenileşme hedefi öncelikleri arasında olduğundan kendi fırınlarından yola çıkarak daha kaliteli un elde etme amacıyla 1994 yılında Özmermer Un fabrikasını kurarak un üretim alanında faaliyete başladılar. İlk kuruluşunda günde 120 ton olan üretim kapasitesini 1997 yılında yapılan yatırımlarla günlük 250 ton üretim kapasitesine çıkardılar.

2013 yılına gelindiğinde dünya çapında pazar anlayışı, müşteri beklentileri, üretimde sürdürülebilir kalite anlayışı hedefleri doğrultusunda yapılan yeni yatırımla 4. Organize Sanayi Bölgesi’nde 50.000 m2 arsa üzerine tam otomasyon yeni sistemle günlük 600 ton buğday işleme kapasiteyle yeni fabrikayı kurdular.

Sektöründe öncü olan Özmermer Un, tamamıyla modern üretim teknolojisiyle el değmeden un üretimine devam etmektedir. Günlük 600 ton buğday işleme kapasitesi ile ülkenin ve bölgesinin sayılı ve öncü kuruluşları arasında yer almaktadır. Son teknolojilerle donatılmış buğday ve un analiz kalite kontrol laboratuvarında etkin analiz yöntemleriyle kalitesini en üst düzeyde sürdürülebilirliğini sağlamaktadır.

Tüm bu sayılan sebep ve özelliklerden dolayı Özmermer Un sektörünün aranan, tercih edilen saygın ve güvenilir markası olmuştur.

Başkan'ın Mesajı

Değerli dostlarımız, müşterilerimiz, iş ortaklarımız, tedarikçilerimiz ve çalışanlarımız,

Başarı hikâyemiz, değerli büyüğümüz, babamız, çalışkan ve emektar insan Hasan Özmermer’in 1952 yılında kurduğu küçük bir pide fırını ile başladı. Uzun yıllar boyunca unlu mamuller alanında faaliyet gösterdikten ve ilklerin öncüsü olduktan sonra ekmeğin hammaddesi olan UN’un daha kalitelisini, daha iyisini yapabileceğimiz inancıyla 1990’lı yılların başında aldığımız kararla 1994 yılında un fabrikasını kurduk.

Bizler çok kısa bir sürede un üretim sektöründe bir marka olmayı, inanarak, çalışarak ve ticari ahlaka bağlı kalarak gerçekleştirdik. Bizler her zaman müşterilerimizin, iş ortaklarımızın ve çalışanlarımızın mutluluğunu önemsedik. Şimdi biz; hayalleri imkânlarından çok daha büyük olan kurucumuz Hasan Özmermer’in ilk günkü inanç ve azmiyle yolumuza devam ediyoruz. Modern teknolojilere yaptığımız yatırımlarla doğaya saygılı üretimde bulunuyoruz. Kalitemizden ödün vermeden yurtiçindeki başarımızı artık yurtdışında da sürdürüyoruz. Ülkemizi ve Gaziantep’imizi en iyi şekilde temsil etmenin haklı gururunu yaşıyoruz.

Şirketimizi bugünlere taşıyan başta bizi tercih eden müşterilerimiz olmak üzere aile bireylerimize, çalışanlarımıza, iş ortaklarımıza ve tedarikçilerimize teşekkür ediyoruz. Nice büyük başarılara hep beraber imza atmamız dileğiyle hepinizi candan selamlıyorum.

                                                                                                Mustafa ÖZMERMER
                                                                                              Yönetim Kurulu Başkanı

Vizyon/Misyon

VİZYONUMUZ

Sadece Gaziantep’te değil ulusal ve uluslararası alanda sürekli gelişimin ve değişimin simgesi olan ve fark yaratan evrensel, saygın ve lider bir şirket olmak.

MİSYONUMUZ

Müşteriler, iş ortakları, tedarikçiler ve çalışan memnuniyetini her şeyden üstün tutan, insana, topluma ve çevreye duyarlı, yenilikçi, son teknolojiyi yakından takip eden, ulusal ve uluslararası alanda kaliteden ödün vermeden faaliyet gösteren bir şirkettir.

Değerlerimiz

   İnsana saygılı,
   Müşteri Memnuniyeti,
   Kalite,
   Liderlik,
   Verimlilik,
   Yenilikçilik,  
   Çevre ve Topluma Duyarlı,
   Dinamik,
   Dürüstlük ve Şeffaflık,
   Takım Çalışmasına İnanan,
   Çalışanların Gelişimini Destekleyen,

Kalite Politikası

Özmermer Un, insan sağlığını korumayı, kaliteli ve hijyenik ürünler sunmayı prensip edinerek;

Müşteri istek ve beklentilerini standartlar ve yasalar doğrultusunda, zamanında ve her defasında karşılayarak, ürünlerimizi güvence altına almayı,

Modern üretim teknolojileri kullanarak yasal mevzuatlarda belirtilen Gıda Güvenliği şartlarına uygun üretim gerçekleştirmeyi,

Müşteri istek ve beklentilerini en iyi şekilde karşılayarak müşteri memnuniyetini sağlamayı,

Yasal mevzuatlar, Kalite Yönetim Sistemi standardı, Çevre mevzuatları ve iş sağlığı güvenliği kapsamında risk tabanlı bir yapı oluşturularak belirtilen Gıda Güvenliği şartlarına uygun Buğday unu tasarımı ve üretimi gerçekleştirmeyi,

Gıda zincirinde yer alan tedarikçilerimizle, yasal mercilerle ve müşterilerimizle karşılıklı etkin bir iletişim kurmayı,

Kalite Yönetim ve Gıda Güvenliği Sistemleri doğrultusunda yürüttüğümüz süreçleri uygulamayı, geliştirmeyi ve sürekli iyileştirmeyi,

Tüm çalışanlarımıza KALİTE POLİTİKAMIZ doğrultusunda eğitimler sağlayarak üretmeyi ve çalışmayı TAAHHÜT eder.